معرفی شهرستان شهرضا

شهر شهرضا

شهرضا یکی از کلان‌شهرهای جنوبی استان اصفهان است. این شهر تاریخی، مهد پرورش نام‌آوران و بزرگان بسیاری ازجمله دکتر الهی قمشه‌ای، دکتر ذبیح الله هدایت، شهید همت و آیت الله مدرس بوده و به همین دلیل به شهر یونانچه ایران مشهور است. شهرضا قدمتی به بلندای تاریخ دارد و پیشینه آن به دوران ایران باستان بازمی‌گردد. این شهر به‌واسطه قدمت دورودرازش آثار تاریخی، اماکن باستانی و جاذبه‌های گردشگری و دیدنی متنوع و کم‌نظیری را در دل خود جای داده است و گردشگران و مسافران بسیاری هرساله برای تماشای این شهر و شگفتی‌های آن، راهی استان اصفهان می‌شوند

صنایع شاخص
شهرضا

سفالگری

از دیر باز سفالگری از صنایع شاخص و فعال در شهر بوده و سفال جزء سوغات های این شهر بوده این صنعت خلاق پتانسیل های اقتصادی زیادی را فراهم آورده است

صنایع شیمیایی

از صنایع فعال مهم شهرستان، صنایع حوزه شیمی بوده و سرمایه های انسانی قابل توجهی در سطح شهرستان در رشته های وابسته این حوزه تحصیل کرده اند

کشاورزی

حوزه های شاخص این صنعت در شهرستان می توان به باغ های انار، باغ های انگور اشاره کرده که به ترتیب سهم بزرگی در حجم محصولات کشاورزی شهرضا دارا می باشند

شهرضا یکی از شهرستان‌های استان اصفهان به مرکزیت شهرضا است که در ۷۰ کیلومتری جنوب غربی اصفهان قرار دارد. این شهر از شمال به اصفهان، از غرب به شهرستان سمیرم، از شرق به شهرستان جرقویه و استان یزد، از جنوب شرقی به استان فارس، از جنوب به شهرستان سمیرم و از جنوب غربی به استان چهار محال و بختیاری منتهی می‌شود. جمعیت شهرستان شهرضا طبق آخرین سرشماری در سال ۱۳۹۷ برابر با ۱۵۹ هزار نفر بوده و مساحت آن نیز به ۲۸۲۰ کیلومترمربع می‌رسد

شهرضا به لحاظ تاریخی یکی از شهرهای باستانی و قدیمی ایران است که قدمت آن به دوران ایران باستان می‌رسد. این شهرستان دوران پرفرازونشیبی را گذرانده و تغییرات متعددی در دوران تاریخ حیاتش رخ داده است؛ به طوری‌که در زمان شکل‌گیری، شهرضا روستایی کوچک به شمار می‌رفت که با استفاده از چند حصار احاطه ‌شده بود.

اوج شکوفایی و آبادی این شهرستان در زمان صفویه و قاجار بود که تغییرات اساسی در این شهرستان رخ داد و چندین قلعه و دروازه در آن ساخته شدند. در سال ۱۳۱۰ با ساخت اولین خیابان نوسازی این شهر آغاز و از آن سال به بعد شهر به سرعت وارد فاز توسعه شد و به شکل امروزی درآمد.

در ابتدا این شهر قمشه نام داشته که از دو کلمه قم و شه به معنی آب روان برگرفته شده بود، اما در سال ۱۳۰۵ نام شهرضا بر آن نهاده شد. بعد از سال ۱۳۵۷ نام این شهر به مدرس‌شهر تغییر یافت اما با تصمیم مجلس دوم دوباره نام آن به شهرضا تبدیل شد.

شهرضا یکی از شهرهای قدیمی ایران است که به واسطه پیشینه دورودراز و اعتقادات شدید مذهبی مردمانش، از فرهنگ و آداب‌ورسومی بسیار غنی برخوردار است. آداب‌ و رسومی که مردمان مهمان‌نواز و اصیل این منطقه بسیار به آن‌ها پایبند هستند. ازجمله این آداب‌ و رسوم می‌توان به مراسم چهل و یک منبری در ایام محرم و در روز تاسوعا اشاره کرد. در این مراسم مردم این شهرستان در ۴۱ مکان مختلف شمع روشن می‌کنند و با پای پیاده نذری می‌دهند و عزاداری می‌کنند. یکی دیگر از رسومات مردم این شهر در ایام محرم مراسم سیاه‌پوشان است. در این مراسم مردم بازار این شهرستان دو روز مانده به عاشورا مغازه‌های خود را سیاه‌پوش می‌کنند و تا دو روز بعد از عاشورا با راه‌اندازی دسته‌جات و هیئت‌ها هر صبح، عصر و شب عزاداری می‌کنند.

دید و بازدیدهای عید نوروز، آیین‌ها و جشن‌های مذهبی، مراسم شب یلدا و غیره را نیز می‌توان از دیگر رسومات مردم این شهرستان برشمرد.

شهرستان شهرضا یکی از کلان‌شهرهای زیبا و دیدنی استان اصفهان در ایران است که دارای بخشی به نام مرکزی است. این شهرستان از دو شهر منظریه و شهرضا (مرکز شهرستان) و چهار دهستان، دشت، کهرویه، منظریه و اسفرجان تشکیل شده است.

همچنین این شهرستان یکی از شهرهای تاریخی و زیبای ایران است که به‌واسطه قدمت دیرینه‌اش، روستاهای تاریخی و دیدنی بسیاری را در خود جای داده است، روستاهایی که قدمتشان به چند صد سال پیش می‌رسند. نام برخی از روستاهای شهرضا که تعدادشان به ۲۵ روستا می‌رسد عبارت‌اند از:

 • مهيار
 • افتخاريه
 • پرزان
 • امامزاده علي اكبر
 • اسفه
 • محمديه
 • قصرچم
 • كهرويه
 • هوك
 • يحيي آباد
 • زيارتگاه
 • ولندان
 • ماران
 • قوام آباد
 • سولار
 • بوان

فعالیت اقتصادی اکثر مردم شهرضا به سبب خاک حاصلخیز، موقعیت جغرافیایی و استراتژیکی عالی این منطقه و همچنین وجود چشمه‌ها، قنات‌ها و یک رشته کانال آب مهیار که از زاینده رود تأمین می‌گردد، عمدتاً در زمینه کشاورزی، باغداری و دام‌پروری است. سالانه مقدار قابل توجهی از تولیدات دامی و محصولات باغی و زراعی ازجمله انار، گردو، بادام، انگور، پسته، سیب، گندم، ذرت، جو و آفتابگردان از این شهر روانه بازار دیگر مناطق می‌شود.

شهرضا در فلات مرکزی ایران و در دامنه رشته‌کوه‌های زاگرس مرکزی واقع شده است. در جنوب و غرب این شهرستان نواحی کوهستانی و در سمت شمال شرقی آن نواحی کویری قرار دارد. این شهرستان به سبب همین موقعیت جغرافیایی خود، جزو نواحی خشک و نیمه خشک محسوب می‌شود و دارای آب‌وهوای متفاوتی است. قسمت‌های جنوب و جنوب غربی دارای آب‌وهوای کوهستانی، نواحی شرقی دارای آب‌وهوای گرم و خشک و بخش مرکزی نیز آب‌وهوای معتدل دارد. حداکثر دمای سالانه این شهرستان در تابستان به ۳۶ درجه سانتی‌گراد و حداقل دما در زمستان به ۳.۵ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

از لحاظ بارندگی شهرضا یکی از کم باران‌ترین مناطق اصفهان به شمار می‌رود، متوسط بارش سالیانه در شهرضا ۱۴۰ میلی‌متر تخمین زده شده است.

 • مسجد جامع شهرضا
 • بازار تاریخی شهرضا
 • کاروانسرای ملک

 • زر چشمه

 • امامزاده شاه رضا

علاوه بر جاذبه‌های دیدنی سوغات و صنایع دستی شهرضا نیز بسیار متنوع و ارزشمند است، به طوری‌که این شهرستان به شهر انارهای دانه یاقوتی و شهر سفال ایران شهرت دارد. در این شهر به سبب شرایط آب‌وهوایی مساعد فرآورده‌های دامی، لبنی و محصولات کشاورزی متنوعی تولید و روانه بازار می‌شود که برخی از این محصولات توسط گردشگران به عنوان سوغاتی خریداری می‌شوند. از سوغاتی‌های خوراکی این شهر می‌توان به کشک، ماست، خامه، بادام، انار، کشمش، و غیره اشاره کرد. علاوه بر سوغاتی‌های خوراکی، صنایع دستی شهرضا نیز زبانزد عام و خاص است و برخی از آن‌ها به شهرت ملی نیز رسیده‌اند. ازجمله این صنایع دستی می‌توان به فرش دستباف، گلیم و جاجیم، سفال و سرامیک اشاره کرد که همگی به دست هنرمندان این منطقه ساخته می‌شوند و دارای سابقه‌ای درخشان هستند.

این شهرستان از گذشته به عنوان یکی از مهمترین مراکز علمی و صنعتی استان معروف بوده است.

وجود دو شهرک و چهار ناحیه صنعتی در این شهرستان، تأکید کرد

وجود پنج دانشگاه و سه مرکز نظامی کشوری در این شهرستان، موقعیت ممتازی برای آن ایجاد کرده است.

در این شهرستان مزیت‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های صنعتی، کشاورزی و تجارت وجود دارد که نظیر آن در سایر مناطق کمتر یافت می‌شود.

 وجود اراضی زراعی مرغوب، نزدیکی به راه‌آهن سراسری، عبور جاده ترانزیت شمال به جنوب کشور، نزدیکی به مرکز استان و صنایع بزرگ تولید فولاد استان، بستر مناسبی برای سرمایه‌گذاری در شهرضا ایجاد کرده است.

در این شهرستان ۴۸۶ واحد صنعتی فعال است که زمینه اشتغال ۱۰ هزار نفر را فراهم کرده و ۳۵۰ طرح صنعتی نیز در حال ایجاد است که پیشبینی می‌شود، زمینه اشتغال حدود ۱۰ هزار نفر را فراهم کند.

وجود ۴۰ اتحادیه صنفی در این شهرستان ، ۱۴۰ تعاونی با ۸۹ هزار عضو از دیگر مزیت‌های این شهرستان است که تعاونی کامیونداران با شش هزار دستگاه خودروی سنگین و ۱۰ هزار راننده شاغل، یکی از آن‌ها است

با ظرفیت ها و جایگاه شهرستان آشنا شوید

بهترین دانش برای شروع کسب وکار، آگاهی از پتانسیل ها و شرایط فعالیت در منطقه هدف می باشد

جهت بهره مندی از خدمات و ظرفیت های اکوسیستم نوآوری و کارآفرینی شهرستان شهرضا اقدام کنید

درباره ما

سامانه پایگاه های نوآوری و دانش بنیان با هدف حمایت از ایجاد و توسعه بسترهای علمی و عملیاتی در سراسر کشور ایجاد گشت تا در سراسر کشور در تمامی حوزه های نوآوری و تمرکززدایی و رفع موانع تولید ثروت از علم و دانش کمک کند.

راهنمایی

©همه حقوق برای IR Sepand محفوظ است | طراحی شده توسط مجموعه گریفین

#