تامین مالی دور اول ( A Round Financing ) چیست؟

تامین مالی دور چیست؟

اصطلاح تامین مالی دور A به بودجه ­ای اشاره دارد که استارتاپ­ ها یا دیگر شرکت­های خصوصی جوان از سرمایه­ گذاران خصوصی یا سرمایه ­گذاران خطرپذیر دریافت می­کنند.

شرکت­های جدید جمع ­آوری سرمایه را در یک سری مراحل خاص انجام می­دهند. دور A معمولا دومین مرحله از فرایند تامین مالی شرکت است و همچنین اولین دور اصلی تامین مالی در مرحله سرمایه ­گذاری خطرپذیر است. در بسیاری از موارد، سرمایه ­گذارانی که تامین مالی دور A ارائه می­دهند، معمولا در ازای آن، سهام ممتاز قابل تبدیل دریافت می­کنند.

نکات کلیدی

  • تامین مالی دور A به سرمایه ­ای گفته می­شود که استارتاپ­ ها از سرمایه­ گذاران خصوصی یا سرمایه ­گذاران خطرپذیر دریافت می­کنند.
  • این معمولا دومین مرحله تامین مالی پس از سرمایه کشت ایده و اولین دور اصلی تامین مالی در مرحله سرمایه­ گذاری خطرپذیر است.
  • وجه دریافتی عموما برای استخدام استعدادهای جدید و تامین سرمایه تحقیق و توسعه استفاده می­شود.
  • سرمایه­ گذاران دور A معمولا در ازای سرمایه­ شان، حقوق صاحبان سهام شرکت را دریافت می­کنند.

تامین مالی دور چگونه انجام می­شود؟

استارتاپ­ ها، شرکت­های جدید و جوانی هستند که در مرحله اولیه کسب و کار هستند. بنیان­گذاران برای راه ­اندازی شرکتشان نیاز به جمع­ آوری سرمایه دارند. دور اول تامین مالی معمولا توسط نزدیکان بنیان­گذاران از جمله دوستان، اعضای خانواده، سایر آشنایان و حتی خودشان انجام می ­شود.

این تامین مالی به عنوان سرمایه اولیه یا سرمایه مرحله کشت ایده شناخته می­شود. سرمایه اولیه اغلب کمتر از 1 میلیون دلار است و به بنیان­ گذاران کمک می­کند تا یک طرح تجاری برای سرمایه ­گذاران خصوصی ایجاد کنند و بتوانند دور بعدی تامین مالی را به دست آورند. در واقع سرمایه اولیه، ایده را اثبات کرده و نشان می­دهد که آن ایده تجاری کارآمد است و در نهایت سودآور خواهد بود.

با حاضر و آماده بودن مدل و طرح کسب و کار، بنیان­گذاران شرکت می­توانند برای پول بیشتر به سرمایه ­گذاران خصوصی و یا در بیشتر اوقات، به شرکت­های سرمایه ­گذاری خطرپذیر مراجعه کنند. همانطور که در بالا ذکر شد، مرحله اول تامین مالی را دور A می­نامند. برخی از افراد ممکن است از آن به عنوان تامین مالی دور A یا سرمایه­ گذاری سری A نیز یاد کنند.

پول دریافتی در این مرحله از تامین مالی به رشد شرکت خیلی کمک می­کند. در بیشتر موارد، پرسنل کلیدی واحد تجاری از این بودجه برای استخدام استعدادهای جدید و تامین بودجه تحقیق و توسعه (R&D) برای یک محصول یا خدمات استفاده می­کنند. شرکتی که تامین مالی دور A را دریافت می­کند ممکن است سودآور نباشد، اما درآمدزایی دارد. این مرحله، کلید موفقیت شرکت در آینده است و به جذب سرمایه­ گذاران جدید در سایر دورهای تامین مالی در آینده کمک می­کند.

سرمایه ­گذاران در ازای ارائه بودجه در مرحله دور A، حقوق صاحبان سهام شرکت را دریافت می­کنند. این معمولا به شکل سهام ممتاز ارائه می­شود – سهامی که به مالکانش نسبت به دیگران اولویت می­دهد اما برایشان حق رای به همراه نمی ­آورد. مقیاس بودجه ممکن است به راحتی از 1 میلیون دلار فراتر رفته و امکان گسترش بیشتر تیم استارتاپ، سرمایه ­گذاری بیشتر در توسعه ایده برای قابل ارائه کردن آن به بازار و پوشش هزینه­ های عملیات رو به رشد را فراهم آورد. تامین مالی دور A می­تواند در اوایل کار، سرمایه ­گذاران خطرپذیر را مطمئن کند که ایده استارتاپ ارزش دنبال کردن را دارد.

نکات مهم

سرمایه­ گذارانی که تامین مالی دور A را ارائه می­دهند ممکن است نسبت به حامیان قبلی، تقاضاهای بیشتری از بنیان­گذاران شرکت داشته باشند. این ممکن است مستلزم رها کردن بخشی از کنترل شرکت به دلیل اعطای سهام بیشتر در دور مالی، رسیدن به نقاط عطف تعیین شده توسط سرمایه­ گذاران جدید یا اتخاذ استراتژی­ های جدیدی باشد که اطمینان حامیان جدید را بیشتر جلب می­کنند.

ممکن است پس از تامین مالی دور A، از بنیان­گذاران انتظار رود که سرعت توسعه ایده استارتاپ را افزایش دهند. بنیان­گذاران همچنین می­توانند به منظور جذب مشتریان بیشتر، مذاکره با شرکای بالقوه، جذب استعدادها و متقاعد کردن سرمایه ­گذاران خطرپذیر دیگر برای تامین مالی آینده، نام حامیان این دوره را ذکر کنند.

این نکته نیز قابل توجه است که معمولا از مدیریت استارتاپ خواسته می­شود که برنامه خود را برای کمک مالی دریافت شده از تامین مالی دور A اعلام کند.

درباره ما

سامانه پایگاه های نوآوری و دانش بنیان با هدف حمایت از ایجاد و توسعه بسترهای علمی و عملیاتی در سراسر کشور ایجاد گشت تا در سراسر کشور در تمامی حوزه های نوآوری و تمرکززدایی و رفع موانع تولید ثروت از علم و دانش کمک کند.

راهنمایی

©همه حقوق برای IR Sepand محفوظ است | طراحی شده توسط مجموعه گریفین

#